Wiadomości

Sługa Boży Ksiądz Jan Macha
"Cud nad cudami" to temat tegorocznych rorat proponowanych przez redakcję "Małego Gościa Niedzielnego".  W poszczególne dni przywoływane są postacie świętych i ludzi wiary, którzy wyróżniali się w nabożeństwie wobec Jezusa Eucharystycznego. W poniedziałek, 14 grudnia, ukazana była osoba ks. Machy. Postulator procesu beatyfikacyjnego opowiedział o ks. Masze podczas mszy świętej sprawowanej w parafii Świętej Rodziny w Piekarach Śląskich oraz Świętego Bartłomieja w Bieruniu Starym.
Roraty w Piekarach Śląskich-14.12.2020
Wydawana przez Urząd Miasta Katowice "Kronika Katowicka", numer świąteczny, w całości została poświęcona Słudze Bożemu ks. Janowi Masze. 
Wśród tekstów:
* "Gniazdo" - rozmowa z Małgorzatą Kozak, siostrzenicą ks. Machy;
* "Jan Macha. Ksiądz" - rozmowa z Ewą Koj, prokuratorem Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Gazeta jest rozprowadzana bezpłatnie przez Regionalne Centrum Informacji Turystycznej
W Radiu Katowice, 19 października 2020 roku, w audycji "Ślady", ks. Michał Anderko pytał postulatora o to, jak jak odczytywać wydłużony czas oczekiwania na beatyfikację. Było też o przedziwnym różańcu, który towarzyszył ks. Janowi w ostatniej drodze, w chwilach bezpośredniego oczekiwania na wyrok śmierci. 
W oczekiwaniu na beatyfikację
"Adwent z Hanikiem" to nowa inicjatywa, mająca na celu przygotować nas na beatyfikację. A ks. Jan Macha to niewątpliwie człowiek adwentu! Z rozmów z klerykami Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego zrodził się pomysł, by tegoroczny adwent przeżywać ze Sługom Bożym, przypominając sobie jego słowa wzywające do czujności. W przygotowanie grafik na poszczególne dni zaangażował się zwłaszcza kleryk Daniel Stolarz
Zobacz Adwent z Hanikiem
W październiku 2020 roku w parafii św. Anny w Katowicach-Janowie zaprezentowana została wystawa o Słudze Bożym ks. Janie Masze. Organizacją wystawy zajęła się Wiktoria Mrugacz, studentka Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Joanna Pakuza, teolog i historyk Kościoła, pracownik Księgarni Św. Jacka, autorka bloga https://teologiczna.blog.deon.pl, dzieli się ze swoimi czytelnikami i każdy, komu bliska jest osoba Sługi Bożego ks. Jana Machy, jego refleksją o uroczystości Wszystkich Świętych oraz powołaniem do świętości.
Zapraszam do lektury: Zawsze myśl o niebie

W Lublinie zmarł dziś ks. prof. Henryk Misztal, wieloletni wykładowca KUL-u oraz znawca w zakresie prawa kanonizacyjnego. Od początku procesu beatyfikacyjnego ks. Jana Machy wspierał postulatora, udzielał wskazówek i wziął udział w konferencji naukowej "Wiek XX - czas męczenników", która na wiosnę 2014 roku miała miejsce na Wydziale Teologicznym UŚ.
17 października 2020 roku w dniu, w którym miała się odbyć beatyfikacja ks. Jana Machy Telewizja Polska przedstawi o godz. 10:00 na programie pierwszym film dokumentalny jemu poświęcony. 
Obraz zatytułowany "Hanik" został wyreżyserowany przez Wojciecha Królikowskiego.
15 października 2020 roku w Teatrze Śląskim odbędzie się premiera dramatu "Oliwny balsam. Męczeństwo ks. Jana Machy" w reżyserii Mariana Florka.
Ks. Jan Macha znajdzie się w tworzonym w podziemiach katedry katowickiej Panteonie Górnośląskim.